Dlaczego wentylować

Dlaczego wentylować pomieszczenia

Dlaczego należy przede wszystkim bezwzględnie zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń?

Trzeba sobie uświadomić, że do domu, w którym spędzamy znaczącą część swojego życia trzeba dostarczyć tlen, usunąć dwutlenek węgla, usunąć spaliny oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje.

Należy zlikwidować możliwość kondensacji pary wodnej, a więc niebezpieczeństwo zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. Jest ono zawilgocone w wyniku oddychania mieszkańców, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience oraz podlewania kwiatów.

Jak obliczyli specjaliści, czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym (gotowanie, oddychanie, mycie itp.) około 15 litrów wody na dobę. Proste przeliczenie daje wynik ponad 5 ton wody w ciągu roku!!!.

Odpowiednia wentylacja

Przy źle funkcjonującej wentylacji powstaje efekt przesiąknięcia wilgocią ścian i stropów budynku. To wywołuje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło z powodu zmiany współczynnika przenikania ciepła mokrej ściany. A im więcej grzejemy nie zapewniając odpowiedniej wentylacji, tym zawilgocenie się zwiększa. Wilgoć i ciepło powodują z kolei rozwój grzybów, pleśni i innych bardzo szkodliwych mikroorganizmów.

Powietrze w źle wentylowanym domu zawiera mniej tlenu, dużo dwutlenku węgla (oddychanie mieszkańców, spalanie gazu i innych paliw), szkodliwe i trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (wykładziny, dywany, firanki, tapety, panele), trujące związki pochodzące z parowania powierzchni lakierowanych (podłogi, meble), parowania klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Powietrze takie, może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon - promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności do wnętrza budynku, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych.

Zużyte powietrze

Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego, staje się szkodliwe, a nawet niebezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Nadmierna ilość wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów, które z kolei wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Spalanie gazu (lub innych paliw) w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze prowadzi do wytwarzania silnie trującego tlenku węgla.
Dlatego powietrze zużyte powinno być wymieniane na świeże dzięki sprawnej wentylacji. Taką gwarantuje wentylacja nawiewano-wywiewna z rekuperatorem dająca wysoki odzysk ciepła.

Koszty

Gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania zmusił inwestorów do przejścia na nowy sposób konstruowania i budowy domów. Pojawiły się domy "szczelne", takie których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają ze względy na zastosowane w nich technologie prawie w ogóle powietrza. Szybko okazało się jednak, że zupełnie szczelne domy nie są dobrym środowiskiem dla człowieka.

Badania

Prowadzone od wielu lat badania (Belgia, Wielka Brytania, USA) wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza, a licznymi chorobami w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Problem ten zwany w literaturze anglojęzycznej Sick Building Syndrome (Syndrom niezdrowych domów) pojawił się i gwałtownie narastał w latach siedemdziesiątych (lata kryzysu energetycznego), kilka lat po wprowadzeniu idei energooszczędnych domów. Zaczęto wtedy poszukiwać rozwiązań, które poprawią jakość powietrza i jednocześnie pozwolą oszczędzać energię cieplną. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazała się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Opinie

Cytując za miesięcznikiem "Bliżej Ciebie" - przekazujemy interesujące spostrzeżenia, które zainteresują również panie.

Okazuje się, ze popularne stwierdzenie, ze od powietrza się nie tyje rozmija się z prawda. Otóż naukowcy wykazali związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a otyłością.

Badacze z Uniwersytetu w Ohio udowodnili, ze wdychane z powietrzem drobnocząsteczkowe zanieczyszczania zwiększają gromadzenie się tłuszczu na brzuchu, poziom glukozy we krwi i odporność na insulinę. Niewielkie cząsteczki z łatwością wnikają do organizmu i docierają aż do płuc, a stamtąd przedostają się do innych tkanek. Gdy na dobre zadomowia się w naszych ciałach, powodują zmiany zapalne w komórkach tłuszczowych, które zwiększają ryzyko cukrzycy II typu. Wyniki nie napawają optymizmem, ...

Jest to jednak kolejny argument, żeby budując dom czy robiąc generalny remont, poważnie zastanowić się nad zamontowaniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wtedy nie tylko osiągniemy oszczędności w ogrzewaniu, ale dzięki zastosowaniu filtrów w takim systemie, powietrze którym będziemy oddychać w domu, będzie przefiltrowane i uwonione od drobin kurzu, pyłków i i innych zanieczyszczeń.

© Copyright 2014 Ener. All rights reserved.
Projekt i realizacja: grafiko.pl